AK Parti Adana İl Başkanı Ozan Gülaçtı, Yüreğir İlçe Seçim Kurulu'nun haklı itirazlarını reddettiğini ileri sürdü. Başkan adayı Halil Nacar da "Yüreğir seçimleri henüz bitmemiştir! Seçim sonuçları itirazlarımızın ardından netleşecektir." şeklinde açıklamada bulundu. 

İl Başkanı Gülaçtı'nın o sözleri:

"Seçim sürecinde yetkili kurullarımızca tespit edilen aksaklık ve sorunlara dair (aritmetik kaydırma, geçersiz oy pusulalarındaki olağandışı fazlalık, özensiz tasnif, sandık kurullarındaki sayımlara dair bazı şikayetler, adaylığa itiraz vb) itirazlarımızı tüm ilçelerimizde ilgili seçim kurullarına ilk andan itibaren yaparak milletimizin iradesini korumak adına adımları attık.

Yüreğir İlçemizde İlçe Seçim Kurulu'na yaptığımız seçim tutanaklarındaki aritmetik kaydırma ve geçersiz oyların tasnifi noktasındaki haklı itirazımız reddedildi. Katılımın %72.39 ile Türkiye ortalaması altında kaldığı ilçemizde geçersiz oyların %7 ile yüksek oranda olması seçim sonucunu değiştirme ihtimalini ortaya koymaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi adayı ile AK Parti adayımız arasında sadece 4.174 oy fark bulunmakta, aritmetik kaydırmadan doğması muhtemel hak kaybı dışında geçersiz sayılan 12.939 oyun yeniden sayımı dahi seçim sonucunu doğrudan değiştirecek bir tabloyu önümüze koymaktadır.

Geçersiz oylar kullanılan oyların % 7’sidir. Aradaki fark yaklaşık %2’dir. Geçersiz oyların sayımı oy kullanan her seçmenin meşru hakkıdır. Biz bu hakkarın savunucusuyuz. Oylar herhangi partiye ait olabilir. Bu oylar hemşehrilerimizin verdiği oylardır, titizlikle incelenmelidir. Usulsüzlüğe dayanan bir hak kaybına asla müsaade etmeyiz. 

Tek amacımız milletimizin iradesinin net olarak tecelli etmesi ve demokrasinin gerekliliklerinin şüpheye maal kalmadan yerine getirilmesidir. Bu bağlamda reddedilen itirazlarımızı İl Seçim Kurulu'na taşıyarak hakkın tecellisi için gayretimizi devam ettireceğiz."