Gül yetiştirmek zevkli ve zamanın iyi kullanılmasını sağlayan bir aktivite olsa da, çoğu zaman dışarıdan gül almak zorunda kaldığımız durumlar bir hayli fazla. Fakat artık gül çoğaltmanın en pratik yolu aracılığıyla çiçekçiden gül almanız sona erecek. Gül çoğaltma teknikleri içerisinde en pratik ve en etkili yöntemleri bu yazımızda sizler için derledik. 

İLGİLİ HABER İbn-i Sina'dan hafızayı uçuşa geçiren baharat! 1 kaşık tüketince tüm hafızayı jilet gibi keskinleştiriyor

 

Sabah Gazetesi'nde paylaşılan içeriğe göre, gül çoğaltma işlemi için 3 öneri paylaşıldı. Bu önerileri içerisinde tohum ile çoğaltma, çelik ile çoğaltma ve aşı ile çoğaltma önerileri yer alıyor.

TOHUM İLE ÇOĞALTMA: Güzel ve sağlıklı güller yetiştirmek için tohumların sağlıklı olmalarına dikkat etmeniz gerekir. Aynı senenin tohumlarını çoğalmaya özen gösterin.

ÇELİK İLE ÇOĞALTMA: En çok kullanılan yöntemdir. Kasım ayından itibaren Mart ayına kadar çoğaltma işlemini yapabilirsiniz. Gülden çelik alınır ve ucu hormona batırılır, daha sonra 21 derece sıcaklıktaki ortamda kumlu ya da perlitli toprağa belli aralıklarla dikilmelidir. Köklenme süreci için yaklaşık 2 ay beklemelisiniz. Kökleri oluştuktan sonra başka bir saksıya almanız gerekir.

AŞI İLE ÇOĞALTMA: Bitkiden bir parça alarak başka bir gül bitkisi aşılayarak gül bitkisi elde edebilirsiniz. Özellikle kokulu gül üretiminde ve farklı renk gül üretiminde aşılama yöntemi tercih edilmektedir. Toprağın üst kısmı yani gövde ve dalları oluşturacak olan kısma kalem veya göz; yeni bitkinin kök kısmını oluşturacak olan aşı kısmına da anaç denir

GÜL AÇMIYORSA NE YAPILMALI?

Gül, en narin ve nazlı bitkilerin başında gelir. Mis kokusu ve renk şöleni sunan görüntüsünün ardından uğratırıcı bir bakım düzeni bulunur. Eğer gül açmıyorsa veya küsmüşse bakımlarını aksatmadan periyodik bir şekilde yapmalısınız. Bunun için ışık ve sıcaklık, sulama, gübreleme, toprak ve genel bakıma dikkat edilmeli. Ayrıca gül bitkisi belirli bir aralıkla su ister. Düzene oturtmanız önemlidir çünkü çok fazla su gül bitkisinin köklerinin çürümesine sebebiyet verebilir. 

Kaynak: Sabah.com.tr Derleme: Objektifa.com

İLGİLİ HABER İbn-i Sina'dan hafızayı uçuşa geçiren baharat! 1 kaşık tüketince tüm hafızayı jilet gibi keskinleştiriyor