ADANA Adliyesi’nde, dosya tarafları ve uzlaştırmacıların verimli bir ortamda görüşme yapmaları için Uzlaştırma Görüşme Odası açıldı.

Türkiye’de ilk kez, Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yollarının Geliştirilmesi Projesi kapsamında ''Uzlaştırmacıların ve Uzlaştırma Büro Personelinin Kapasitesinin Güçlendirilmesi" faaliyeti doğrultusunda örnek bir uzlaştırma görüşme odası oluşturulması amacıyla Adana Adliyesi’nde pilot çalışma başlatıldı. Ceza İşleri Genel Müdürü Ali Öztürkmen, Alternatif Çözümler Daire Başkanı Merve Özcan, Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı Tetkik Hakimi Abdullah Ataoğlu, proje temsilcileri ve projede görevlendirilmiş mimar bir uzmandan oluşan heyet Uzlaştırma Bürosunda yerinde incelemeler yaparak 3 Uzlaştırma Görüşme Odası tasarladı. Çalışmaları tamamlanan odalar, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

618 UZLAŞTIRMACI GÖREV YAPIYOR

Törene, proje paydaşlarının yanı sıra Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Başkanı William Massolin, Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Cumhuriyet savcıları, uzlaştırmacılar ve görevli personel katıldı. Törende konuşan Başsavcı Gümüş, kentte 618 uzlaştırmacının görev yaptığını belirterek, “Uzlaşma Bürosu’nun iş yoğunluğu göz önünde bulundurularak, tüm uzlaştırmacıların emek ve zaman kaybını önleyecek şekilde yeterli miktarda uzlaştırma odası oluşturulmuştur. Örnek uzlaştırma odamızın dosya tarafları ve uzlaştırmacılar açısından çok verimli bir görüşme ve uzlaşı ortamı sağlayacağına inanıyorum” dedi.