Bulgur pilavı, Adana'da en çok tüketilen yemeklerin başında gelir. Kebapların yanında çokça tüketilen bulgur pilavı, Adana'da genellikle bol salçayla yapılır. Adana'daki kebapçıların sıkça uyguladığı bir tüyo ile bulgur pilavı iki kat daha lezzetli hale getirilebilir. 

İLGİLİ HABER Havuç acıysa işte bal gibi yapan yöntem! Yarım fincan eklemeniz yetiyormuş

 

Adana usulü bulgur pilavı hazırlarken özen gösterilmesi gereken püf noktalar bulunmaktadır. İşte kebapçıların her zaman uyguladığı tüyo: 

ADANA USULÜ BULGUR PİLAVI TARİFİ

Kullanılacak malzeme (6 kişi için):

2+1/2 bardak bulgur,

3 baş iri soğan,

iki domates,

3/4 bardak tereyağı,

1+1/2 bardak et suyu,

yeteri kadar tuz,

1 çay kaşığı karabiber.

Yapımı: Tereyağını tencereye koymalı ve az kızdırmalı. Sonra buna ince ince doğranmış soğanlarla taşları ayıklanmış, yıkanmış ve bir tülbent içinde sıkılarak suyu çıkarılmış bulgurları katmalı. Soğanlar hafif ölünceye kadar yani 25 dakika kadar orta ısıdaki bir ateşte kavrulmalı.

Soğanlar ölünce tencereye küçük küçük doğranmış domatesleri, karabiberi, yeteri kadar tuzu (genel olarak 1 kaşık silme) sıcak et suyunu katmalı ve iyice karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını örtmeli Bulgur, suyunu çekinceye kadar orta ısıdaki bir ateşte 15 dakika kadar pişirilmeli.

Bulgur pilâvı pişince yarım saat kadar çok hafif bir ateşte (mümkünse kıvılcımlı közde) demlendirmeli, yarım saat sonunda şöyle bir karıştırdıktan sonra on dakika daha demlenmeye bırakmalı, sonra tabağa koyup servis yapmalı.

LEZZETİNİ 2'YE KATLIYOR

Adanalı kebapçılar bulgur pilavına lezzet vermesi için piştiği esnada tavuk suyu veya et suyu kullanıyor. Tavuk veya et suyu bulgur pilavına hem lezzet veriyor hem de sağlık katıyor. Ayrıca besleyiciliğini de artırıyor.

BULGUR PİLAVININ SERT OLMAMASI İÇİN SU SICAKLIĞINA ÖZEN GÖSTERİN

Bulgur pilavı piştkten sonra karşılaşılan en büyük problemlerden biri de bulgur tanelerinin diş kıracak kadar sert kalmasıdır. Bunun nedeni bulgurun yıkanırken çok soğuk ya da çok sıcak suyun kullanılmasıdır. Ilık bir suda bulgurları yıkayarak pilavın sert olmamasının önüne geçebilirsiniz.

İLGİLİ HABER Havuç acıysa işte bal gibi yapan yöntem! Yarım fincan eklemeniz yetiyormuş