Kek, kahvaltılarda tüketildiği kadar akşam çayın yanında da tercih edilen lezzetli hamur işlerinin başında gelir. Son zamanlarda havuçlu, tarçınlı, cevizli ve hatta üzüm kek popüler opsiyonlar arasına girmiştir. Ancak hangi malzemeyi kullanırsanız kullanın kekin iyi derece pişmesi ve kabarması gerekir. Sönen kekler ağızda ufalanır ve bu da güzel bir his vermez. Ev hanımlarının fırının sıcaklığını sürekli kontrol etmesi gerekir. Şimdi size kek pişirirken sürekli yaptığınız ve kekin sönmesine neden olan hayatı anlatacağız. 

FIRININ KAPAĞINI SÜREKLİ AÇIP KAPATMAYIN

Yemek.com'da paylaşılan içeriğe göre, Bunun başlıca sebeplerinden biri elbette ki ısı değişimleri. Siz kekinizi her ne kadar doğru adımlarla yapmış olursanız olun eğer fırınınızı uygun sıcaklıkta ısıtmamışsanız ya da pişme aşamasında sürekli fırının kapağını açıp kapatıyorsanız o kekin sönme ihtimali çok ama çok yüksek.

KEKİN KABARMASINI ÖNLEYEN 3 YANLIŞ

Kek pişirirken, kabarma aşamasına tesir edebilecek bazı yanlışlar bulunur. İşte kekin kabarmasını engelleyebilecek 3 yaygın yanlış:

İLGİLİ HABER 1 su bardağı eklendiğinde börek daha iyi pişiyor! Börekçilerin uyguladığı tüyoymuş

 

1. Fazla Hamur Karışımı: Kek hamurunu fazla harman etmek, glutenin fazlasıyla gelişmesine yol açabilir. Dolayısıyla kekin sert ve yoğun olmasına neden olabilir. Hamuru karıştırırken kibar olun ve yalnızca malzemeler iyice birleşene kadar karıştırın. Aşırı karıştırmaktan kaçının.

2. Fırın Sıcaklığı: Kekin kabarması için fırın sıcaklığının doğru olması önemlidir. Fırın çok sıcaksa veya çok soğuksa, kekin kabarması etkilenebilir. Genellikle tarifte belirtilen sıcaklıkta önceden ısıtılmış bir fırın kullanmak önemlidir.

3. Pişirme Süresi ve Kalıp Boyutu: Kekin pişme süresi ve kullanılan kalıp boyutu da önemlidir. Kekinizin ortasına batırdığınız kürdan veya bıçak temiz çıkana kadar pişirin. Ayrıca, tarifte belirtilen kalıp boyutunu kullanmaya dikkat edin. Fazla büyük veya küçük bir kalıp kullanmak, kekin düzgün bir şekilde pişmemesine ve dolayısıyla kabarmamasına neden olabilir.

KEKİN KABARMASI İÇİN NE YAPMALIYIM?

Nefisyemektarifleri.com'da yer alan öneriye göre, Elinizde kabartma tozu yoksa bir tatlı kaşığı kadar karbonata limon suyu dökerek, aktif hale getirebilir ve kekinizin hamuruna ekleyebilirsiniz. Eğer kek nasıl çok kabarır? diye merak ediyorsanız. Bu işlemle birlikte kabartma tozunu kullanabilirsiniz.

Önemli not: Kekinizı fırından çıkardıktan sonra üstünü bir bezle örtün ve hemen yememeye özen gösterin. Hamur, midenize yapışıp sizi rahatsız edebilir. Sıcaklığını kaybetmeyecek bir örtü ile kekinizi dinlendirin ve çay ile birlikte tüketin.

Kaynak: Yemek.com, Nefisyemektarifleri.com
Derleme: Objektifa.com - Göktuğ Efil