Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye’de önümüzdeki beş, on yıl içerisinde en çok yatırım yapılacak illerden bir tanesinin Adana olduğunu, bu yatırımların sonucunda Adana'nın Türkiye’nin ikinci bir Gebze’si, yani Körfezi olacağını dile getirdi.

QNB Finansbank, Bloomberg HT ve EKONOMİ Gazetesi tarafından ADASO işbirliği ile düzenlenen “QNB Finansbank Dijital Köprü Anadolu Buluşmaları” Adana’da iş dünyasının yoğun katılımı ile yapıldı. Bloomberg HT Programcısı Dr. Pelin Yantur’un moderatörlük yaptığı panele QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Açıl Sezen ve EKONOMİ Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ konuşmacı olarak katıldı. Dijitalleşmeyi başaramayan şirketlerin ayakta kalmasının mümkün olmadığını belirten panelistler, Türkiye ekonomisinin son iki yılda yaşadığı değişimi de değerlendirdi.

Kıvanç: Adana devasa yatırımlarla Türkiye'nin gündeminde

Konuşmasında, dijitalleşme konusunda yaptıkları çalışmaları anlatarak, sürdürülebilirlik merkezi kurduklarını aktaran ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, “Üretim aşamasında verimliliğin artırılması, yalın üretim yapılması rekabetçiliğin artması ve dijitalleşmenin örneklerini koyarak çalışmalara başladık. Sanayicimiz önce dijitalleşmeye yatırım yapıyor ama sonunda kazanıyor. İşlerimiz dijitalleşme sayesinde çok kısa sürede ve çok verimli bir şekilde yapılabiliyor. Dijitalleşme bize çok fazla katkı sağlıyor, bundan sonra da bu katkının devam edeceğine inanıyorum. Dijitalleşmeyen şirketler bir müddet sonra herhalde ortada kalmayacak. Çünkü rekabetçiliği yok olacak. Bu açıdan herkesin sektöründe ve işyerinde dijitalleşmesi lazım” ifadesini kullandı.

Zeki Kıvanç, Türkiye’nin yatırım planlarında Adana’nın öne çıktığı bir dönemin işaretlerine değinirken, şunları söyledi: “Adana’da 100 milyon metrekare yeni sanayi alanı açıyoruz. Ceyhan’da Enerji İhtisas Bölgesi, 40 milyon metrekare Kimya OSB açıyoruz. Petrol, doğalgaz Ceyhan, Yumurtalık bölgesine gelecek. Ayrıca Gıda OSB, Sera OSB yapılıyor. Bir de konteyner limanı yapılıyor. Türkiye’de önümüzdeki beş, on yıl içerisinde en çok yatırım yapılacak illerden bir tanesi Adana. Bunların sonucunda Adana Türkiye’nin ikinci bir Gebze’si, yani Körfez olacak. İhracatı da istihdamı da oldukça fazla olacak. Adana’da sanayi kültürü, sanayi geçmişi, sanayi bilinci de var. Burada daha güzel işler olacak."