Kozan'da MHP ve BBP arasında geçen yarışın yerel seçim sonuçlarına itirazda bulunulduğu yönünde habere yer vermiştik.

Büyük Birlik Partisi Belediye Başkan adayı Gürdal Topal, İtirazının gerekçesini şöyle anlattı: 

"31 Mart Yerel seçimlerinde Kozan Belediye Başkan Adayı olarak ekibimizle beraber canla başla çalıştık. 19.636 oy aldık. Rakibimiz MHP adayıyla aramızda 2131 oy fark var.

Seçim sürecinde ve oy verme aşamasında görevlilere ve seçmenlere karşı dayatmaların, baskıların ve çirkinliklerin yansıtıldığı, algı oyunlarının, iftiraların yaşandığı bir seçim oldu.

Biz bunlara karşıyız ve her zaman karşı duracağız.
Diğer itiraz başvurumuzun içeriğini de MHP adayı Mustafa Atlı'nın seçilme şartlarını yerine getirmemesi oluşturuyor.

Devlet memurluğundan ve Ticaret Odası üyeliğinden istifa etme şartını yerine getirmediği için itiraz başvurumuzu Kozan ilçe seçim kurulu'na yaptık.
Yüksek Seçim Kurulu 27.10.2023 tarih ve 1460 sayılı kararı ile 31.03.2024 tarihinde ülkemizde yapılan mahalli idareler seçimlerinde aday olmak isteyenlerden kimlerin yaptıkları görevlerden 01.12.2023 tarihi saat 17.00’a kadar istifa etmek zorunda olduklarını belirtmiştir. Burada  devlet memurlarının ve kamu bankalarında çalışanların en geç 1 aralık 2023 tarihine kadar istifa etmeleri gerekmektedir.

Mustafa Atlı 1 Aralık'ta istifa etmesi gerekirken 31 Ocakta istifa etmiştir. Buradan çıkacak sonuca göre il seçim kuruluna ve daha sonra YSK'ya başvurularınızı yapacağız.

Bize verilen her oyun ağırlığını omuzlarımızda hissederek sonuna kadar mücadele edeceğiz.
Sözlerime burada son verirken seçim sürecinde desteklerini ve dualarını esirgemeyen tüm ekibime, Kozanlı hemşerilerime teşekkür ediyorum."

Bilindiği gibi 2019 yerel seçimlerinde de Kozan'da benzer bir süreç yaşanmış ve MHP'li Nihat Atlı sandıkta kazandığı Başkanlığı Kazım Özgan'a bırakmak zorunda kalmıştı.