Kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi bakliyatlarla yapılan yemeklerde gaz sorunu yaşamak istemeyenler için doğal çözüm önerileri! İşte aşçıların uyguladığı ve gaz sancısını önleyen yöntemler.

İLGİLİ HABER Asma yaprağının küflenmesini önleyen sır. Asma yaprağı 1 yıl boyunca tazeliğini koruyor

Bakliyatlar, Anadolu mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alır ve lif bakımından zengin oluşlarıyla bilinir. Ancak bu sağlıklı besinler bazen sindirim sistemi için zorlayıcı olabilir. Kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi gıdaları hazırlarken uygulanan bazı geleneksel yöntemler, gaz oluşumunu azaltmaya yardımcı olur ve sindirimi kolaylaştırır. İşte usta aşçıların tavsiye ettiği ve kolayca uygulayabileceğiniz doğal çözümler...

Gaz Yapmayan Kurufasulye Nohut Pişirme Teknikleri

Bir Tutam Baharat Ekleyin: Usta aşçıların bakliyat yemeklerine eklediği taze kişniş, nane, zencefil, tarçın veya kimyon gibi baharatlar, yemeğe lezzet katarak gaz oluşumunu azaltır. Bu baharatlar, yemeğin sindirilmesini kolaylaştırırken, baharatların kendine has özellikleri gaz sancısını önlemeye yardımcı olur.

Suda Bekletme Yöntemi: Bakliyatları pişirmeden önce en az 8-12 saat su içinde bekletmek, içerisindeki nişastanın bir kısmını uzaklaştırır ve gaz yapma potansiyelini azaltır. Islama suyunu değiştirerek tekrar taze su eklemek, bu etkiyi daha da artırır.

Pişirme Sırasında Köpüğü Alın: Bakliyatları haşlarken yüzeye çıkan köpüğü almak, fazla nişasta ve diğer gaz yapıcı unsurları giderir. Yüksek ateşte kaynatıp ardından kısık ateşte pişirmek, bakliyatların daha iyi pişmesini sağlar ve gaz oluşumunu minimize eder.

Neden Bakliyatlar Gaz Yapar?

Bakliyatlar doğal olarak oligosakaritler adı verilen kompleks şekerleri içerir. Bu şekerler, sindirim sisteminde fermantasyona uğradığında gaz üretimine neden olur. Lifli yapıları sindirim sistemi tarafından tam olarak parçalanamadığından, bakteriler tarafından fermante edilir ve bu süreçte gaz oluşur. Ancak doğru pişirme teknikleri ve baharat kullanımı ile bu etki minimuma indirgenebilir.

İLGİLİ HABER Asma yaprağının küflenmesini önleyen sır. Asma yaprağı 1 yıl boyunca tazeliğini koruyor