Patlıcan kızartması, yaz mevsiminin en sevilen yiyeceklerinden biridir. Özellikle sarımsaklı yoğurt ile birlikte tüketildiğinde çok daha faydalı hale gelir. Patlıcan kızartması yaparken çokça karşılaşılan iki problem var

Yaz sebzelerinden olan patlıcan, kızartması, közlenmesi ve fırınlanmasıyla çok sevilir. Bilhassa çok çabuk yapılabilmesi ve lezzetli olması nedeniyle patlıcan kzartması en çok tercih edilen çeşididir. Ancak bu pratik lezzet çoğu zaman sinir bozucu bir yemeğe dönüşebiliyor. Patlıcan yağ çeken bir sebze olduğundan midede hazımsızlık oluşturabiliyor.

Şimdi sizler için önemli bilgilier bir araya getirdik. Bu bilgiler sayesinde patlıcan kızartması asla yağ çekmeyecek ve herhangi bir sorun oluşmayacak.

BOL MİKTARDA TUZ EKLEYİN VE İYİCE KURULAYIN

Patlıcanı pişirmeye başlamadan önce tüm sıvı kalıntılarından arındırmalı ve yağ çekmemesi için iyice kurutmalısınız. Bu nedenle patlıcanı dilimleyin (evet bu bir meyvedir) ve bir kevgir içerisine koyun. Bol miktarda tuz ekleyin ve tüm sıvılar çıkana kadar lavabonun üzerinde bekletin. Daha sonra tercihinize göre dilimleri un veya galeta ununa bulayın.

YAPIŞMAZ TAVA VEYA AIRFRYER TERCİH EDİN

Patlıcan dilimlerinizi pişirmek için yapışmaz tava veya Actifry gibi az yağlı bir fritöz kullanabilirsiniz. Her iki durumda da, kısa sürede mükemmel çıtır sonuçlar elde etmek için en sevdiğiniz yemeklik yağdan yalnızca 1 çorba kaşığına ihtiyacınız olacak.

PİŞTİKTEN SONRA ÜZERİNİ HAVLU KAĞIT İLE KAPATIN

Tartışıldığı gibi patlıcan dilimlerini kaplamak için kullanılan hamur, pişirme işlemi sırasında yağın emilimini azaltacaktır. Yine de pişirmeyi bitirdiğinizde kağıt havluların üzerine bir tabağa koymayı unutmayın. Böylece pişirme sırasında dilimlerin emdiği yağ miktarı kağıt havlulara aktarılacak ve lezzetli, çıtır ve sağlıklı bir meze elde edeceksiniz. 
 

Kaynak: Objektifa.com