Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa’da Göbeklitepe Üniversitesi kurulması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) kanun teklifi sundu.

TANAL: GENÇLERİMİZİN EĞİTİM HAKKI Keşfedilmesiyle  dünya tarihini değiştiren, 12 bin yıllık olduğu tespit edilen ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Şanlıurfa’daki Göbeklitepe için Tanal’ın sunduğu kanun teklifinde, “Gökeklitepe için tarihin sıfır noktası denilmektedir. Göbeklitepe’de üniversite kurulup gençlerimizin eğitim ve öğrenim hakkına erişmesinin önündeki engellerin kaldırılması hedeflenmektedir. Şanlıurfa ilimizde de eğitim düzeyinin yükselmesi ve genç nüfusun eğitim hakkına erişimi, devletimizin başlıca görevlerindendir” ifadelerine yer verildi.

HANGİ BÖLÜMLERİN OLMASI ÖNGÖRÜLÜYOR? Göbeklitepe Üniversitesi’nin kurulmasına durumunda, üniversitenin bünyesinde tıp, sağlık bilimleri, eczacılık, hemşirelik, iletişim, iktisadi ve idari bilimler, fen-edebiyat, hukuk, inşaat ve çevre, mimarlık, mühendislik, ilahiyat, ziraat, uygulamalı bilimler ile müzik ve sahne sanatları gibi fakültelerin açılması bekleniyor.