Yoğurt, lezzetinin yanı sıra oldukça faydalı bir besindir. İnsan vücudunun alması gereken kalsiyum ve proteinin büyük bir bölümü yoğurt iel karşılanabilir. Kemiklerin gelişiminde etkilidir aynı zamanda diş sağlığı bakımından da gündelik tüketimine özen gösterilmelidir.

İLGİLİ HABER Faizsiz Kredi Arayanları Rahatlatacak Bankalar! Geri Ödemesi de Çok Kolay, Böylesine Can Feda!

Fakat yoğurt mayalarken tutmama problemlemiyle yüzleşenler için bu yazımızda bahsettiğimiz yöntemleri deneyerek çözüm üretebilirsiniz. Faydalı ve lezzetli bir yoğurt hazırlamak adına düzenli ve doğru adımları atmak her zaman önemlidir!

Evde yoğurt yapımı sırasında karşılaşılan en büyük iki problem, yoğurdun tutmaması ve sulanmasıdır. Bu durum evde yoğurt hazırlayanlar için sinir bozucu olabilir ve canlarını sıkabilir. Fakat endişelenmeyin, çünkü yoğurt tutma problemini şipşak halletmek sadece birkaç basit yöntemle mümkün. 

Arslan Süt Mamüller sitesinde yer alan içerikte; evde yapılan yoğurdun tutmamasının altında yatan temel yanlışlar ve doğru uygulamaları paylaşıldı. Siz de bu yanlışları tekrarlamayarak evde taş gibi yoğurt elde edebilirsiniz.

 


Süt Kalitesi

Yoğurdun sulu olmasının bir sebebi, kullanılan sütün kalitesidir. Eğer kullanılan süt, düşük yağlı veya yağsız bir sütse, yoğurdun kıvamını etkileyebilir. Tam yağlı süt, yoğurdun daha kıvamlı olmasına katkı sağlar.

Çözüm: Yüksek kaliteli tam yağlı süt kullanarak yoğurdunuzun daha kıvamlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Isı Kontrolü

Yoğurt mayalanma sürecinde belirli bir sıcaklık aralığında tutulmalıdır. Eğer süt mayalanma sürecinde yeterince ısınmazsa veya aşırı ısınırsa, yoğurt sulu olabilir.

Çözüm: Yoğurt mayalanma sürecinde sıcaklık kontrolünü sağlamak için bir termometre kullanın. Genellikle yoğurt mayalanması için ideal sıcaklık 40-45°C aralığındadır.

Mayalama Süresi

Yoğurt mayalanma süresi de yoğurdun kıvamını etkiler. Mayalanma süresi uzun tutulursa, yoğurt daha sulu olabilir.

Çözüm: Yoğurt mayalama süresini kısaltarak yoğudun kıvamını kontrol edebilirsiniz. Genellikle 6-8 saat arasında ideal bir mayalanma süresidir.

Yoğurt Mayası Seçimi

Kullandığınız yoğurt mayası da yoğudun kıvamını belirleyen bir faktördür. Bazı yoğurt mayaları daha sulu yoğurt elde etmenize neden olabilir.

Çözüm: Yoğurt mayası seçerken kaliteli ve kıvam konusunda iyi sonuçlar veren bir marka tercih edin.

YOĞURT SULU OLMUŞSA ÇÖZÜMÜ BASİT

Yoğurtunuzun kıvamı sulu ise, bu durumun bir nedeni de yoğurt suyunun tamamen ayrılmamış olması olabilir. Yoğurt mayalandıktan sonra ortaya çıkan suyu tamamen süzmeden tüketmek, daha sulu bir yoğurt elde etmenize sebep olabilir.

Çözüm önerisi: Yoğurdunuzun suyunu süzerek daha koyu bir kıvam elde edebilirsiniz. Bu amaçla bir tülbent veya süzgeç kullanabilirsiniz.

EVDE PRATİK YOĞURT TARİFİ


Malzemeler
1 litre süt
2 yemek kaşığı yoğurt

Sütü derin bir tencere içerisine alın ve orta ateşte kaynatın.
Sütün üzerinde köpükler oluşmaya başladığında tahta kaşık ile sütü karıştırın ve havalanmasını sağlayın.
Süt kaynama noktasına geldiğinde kısık ateşe alın ve 10 dakika daha pişirin.
Cam veya seramik bir kabı masa örtüsünün ortasına alın. Kaynayan sütü kabın içerisine dökün ve ılıması için bekleyin.
Sütün uygun sıcaklığına gelip gelmediğini anlamak için, serçe parmağınızın ucunu süte batırın ve içinizden 10'a kadar sayın. Parmağınız bu süre boyunca sıcaklığa dayanabiliyorsa, süt uygun sıcaklığa gelmiş demektir.
Küçük bir kase içine bir miktar ılık süt alın. Sütün üzerine 2 yemek kaşığı yoğurdu ekleyin ve tahta kaşık ile karıştırın. Ardından bu karışımı ılınan süte ilave ederek karıştırın.
Sütlü karışımı koyduğunuz kabı temiz bir tülbent ile örtün. Sütün mayalanması için örtü ile alt ve üst kısımlarını örtün.
Yaklaşık 6 saat sonra mayalanan sütün üzerini açın ve tencereyi buzdolabına koyun.
Kıvamın tutması için hazırladığınız yoğurdu 1 gece dinlendirin. Afiyet olsun. 

İLGİLİ HABER Yeşil fasulye turşusu yaparken deneyin. Kokusunu asla salmıyor ve çıtır çıtır oluyor