Adana'da Suriyeli sığımacıların yoğun olarak bulunduğu mahallede uygulama yapan polis, zabıta ile ilçe tarım ve orman müdürlüğü ekipleri, Arapça tabela ve reklam afişlerini indirip, açma ve çalışma ruhsatı olmadığı belirlenen 10 iş yerine ceza kesti, 3 iş yeri ise mühürlendi.

Seyhan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı Seyhan ilçesi Mirzaçelebi Mahallesi’nde Asayiş, Çevik Kuvvet, Trafik Denetleme, Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü, zabıta ile ilçe tarım ve orman müdürlüğü ekiplerinin de desteğiyle uygulama başlattı. 116 personelin görev aldığı uygulamada şüpheli görülen otomobil ve motosiklet sürücüleri durduruldu, araçlar aranırken, 465 kişiye Genel Bilgi Toplama (GBT) sorgulaması yapıldı.

3 İŞ YERİ MÜHÜRLENDİ

Zabıta ve gıda uzmanları, mahalledeki kasaplar başta olmak üzere yiyecek satışı yapan iş yerlerini ve satılan ürünleri inceledi. Zabıta, kaldırımları işgal eden dükkanların, ürünlerini topladı ve kaçak faaliyet yürüten iş yerlerini de tespit etti. Denetlenen 172 iş yerinden 10’unun, açma ve çalışma ruhsatı olmadığı belirlenerek idari yaptırım uygulandı, 3 iş yeri de kapatılarak mühürlendi. Ayrıca 6 iş yerindeki Arapça tabela ve reklam afişleri de indirilip, kaldırım işgali yapan 6 iş yerine de ‘Kabahatler Kanunu’ kapsamında ceza kesti.