Ceviz, böreklere, tatlılara ve salatalara eklenen ve lezzetlerinden ürünlerdendir. Türkiye, ceviz üretimi açısından en önemli ülkelerin başında gelir. Özellikle Çorum ve Şebinkarahisar cevizleri kalitesi nedeniyle ihracatı yapılan ürünler sınıfında yer alır. Sadece lezzeti değil cevizin faydaları saymakla bitmez. Beyin sağlığını koruyan ceviz, aynı zamanda bağırsakların da düzenli işleyiş göstermesine olanak tanır. Fakat bize hep öğretilen, "Ceviz ağacının dibinde ve gölgesinde oturulmaz, adamı erken öldürür" inanışı bir türlü kaybolmaz. Ancak bu bir hurafe değil. Bilimsel raporlar sülfür gazının etkileri nedeniyle ceviz ağacının altında oturulmaması gerektiğini vurguluyor. 

İLGİLİ HABER İnce yufka açamıyor musunuz? 1 çay kaşığı eklendiğinde yufka perde gibi açılıyor

SÜLFÜR CEVİZ AĞACININ DİBİNDE OTURANI SERSEMLETİYOR

Memurlar.net sitesinde paylaşılan bilgiye göre, Ceviz ağacı sülfür gazı salgılar. Havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin altında oturanı sersemletir. İşte Toroslar'a has bu söz oradan geliyor. Halkta yanlış bir kanaat olarak yerleşmiştir. Üstelik sülfür gazının ozon tabakasını tamir etme özelliği var. Sırf bu sebepten dolayı dünyadaki ceviz ağacının sayısının artırılması gerekir.

CEVİZ AĞACININ 3 KULLANIM ALANI

1. Odun ve Mobilya Üretimi: Ceviz ağacı, dayanıklı, sağlam ve estetik olarak çekici bir odun üretir. Bu nedenle mobilya üretiminde sıkça tercih edilir. Ceviz ağacından yapılan mobilyalar, zarif ve şık bir görünüme sahiptir ve iç mekanlarda ve dış mekanlarda kullanılabilir.

2. Yiyecek ve Besin: Cevizler, insanlar için sağlıklı ve besleyici bir gıda kaynağıdır. Ceviz ağaçlarından elde edilen cevizler, doğrudan tüketilebilir veya çeşitli yemeklerde, tatlılarda, salatalarda ve diğer yemeklerde kullanılabilir. Ayrıca ceviz yağı da, mutfakta ve kozmetik ürünlerinde kullanılan değerli bir yağdır.

3. Dekoratif ve Peyzaj Kullanımı: Ceviz ağacının gövde yapısı ve yaprakları, peyzaj düzenlemelerinde ve süs bitkisi olarak kullanılmasını sağlar. Bahçe ve parklarda gölgelik olarak, sokaklar ve caddeler boyunca süs bitkisi olarak veya peyzaj tasarımlarında odak noktası olarak kullanılabilir. Ayrıca ceviz ağaçları, çeşitli kuşların yaşam alanı olarak da hizmet edebilir, bu da biyoçeşitliliği teşvik eder.

CEVİZ HAFIZAYI KESKİNLEŞTİRİYOR

Acibadem.com.tr'de aktarılan bilgilere göre, Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, cevizi kaliteli yağ asitleri açısından güçlü kılar. Bunlar hafızayı ve bilişsel işlevi geliştirmeye yardımcı olabilir. Ceviz şekliyle beyini hatırlarken bunun hakkını verir. Beyin sağlığını korumada etkilidir. Omega 3 yağ asitleri, motor işlevini geliştirmek için faydalı olabilir.

OZON TABAKASINI ONARIYOR

Ceviz ağacı, bilhassa barındırdığı mineraller ve yapraklarının tesiriyle, Ozon tabakasını iyileştirici ve onarıcı bir biçimde destekler. Bu kabiliyetiyle büyük bir potansiyele sahip olmasının yanında, insan sağlığını da pozitif anlamda etkileyerek ceviz üretimine mühim katkılar sunar.

Kaynak: Memurlar.net, Acibadem.com.tr
Derleme: Objektifa.com - Göktuğ Efil