Adana'da ihale varmış gibi bazı kişilerden para alarak dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla tutuklanan eski Yüreğir Kaymakamı Mustafa Kılıç hakkında 160 yıla, onunla birlikte hareket eden tutuklu sanık için 90 ve tutuksuz sanık için 20 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

İLGİLİ HABER Canan Karatay limonlu su gerçeğini açıkladı... Şimdi herkes ters köşe oldu

Dolandırıcılık iddiasıyla 17 Temmuz 2023'te tutuklanan ve daha sonra açığa alınan Kılıç ile Ö.A. ve P.Y. hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Yüreğir'de 12 Eylül 2022'den 24 Ağustos 2023'e kadar kaymakam olarak görev yapan Kılıç'ın "kamu kurum ve kuruluşları ve benzeri tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" suçundan 16 kez olmak üzere 160 yıla, tutuklu sanık Ö.A'nın 9 kez olmak üzere 90 yıla ve tutuksuz sanık P.Y'nin 2 kez olmak üzere 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebiyle hazırlanan iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Toplanan bilgi ve belgeler, şüpheli ifade tutanağı, müşteki anlatımları, bilirkişi raporları ve İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği Tevdi Raporu ile tutanaklara yer verilen iddianamede, sanıkların suça konu eylemlerinde birlikte hareket ettikleri anlatıldı.

İddianamede, sanık Ö.A'nın kendisini müştekilere "Cumhurbaşkanı Yardımcısı danışmanı" olarak, sanık P.Y'nin ise dönemin "Yüreğir Kaymakamı Mustafa Kılıç ile yakın görüşen aracı" şeklinde tanıttığı bilgisine yer verildi.

HESABINA MİLYONLARCA LİRA AKTARDI

Kılıç'ın o dönem kaymakam olarak başkanlığını da yürüttüğü Yüreğir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının "gıda ihalesi" varmış gibi müşteki E.E'nin toplamda 13 milyon 830 bin lira "teminat bedeli" adı altında şahsi hesabına para yatırmasını sağladığı anlatıldı.

DHA'nın haberine göre iddianamede, sanıkların "deprem sebebiyle hasarlı konut yıkım işi" ve "107 milyon liralık gıda alım işi" bahanesiyle başka bir müştekiden 1 milyon 240 bin 134 lira, aynı bahaneyle farklı bir kişiden de 6 milyon 530 bin lira "teminat bedeli" adı altında Kılıç'ın şahsi banka hesabına para yatırılmasını sağladıkları, usulsüz alınan bu paranın 4 milyon 470 bin liralık kısmının müştekiye iade edildiği kaydedildi.