Etkin Demokrat Hekimler Gurubu ve Kırmızı Çizgi Hekimler Gurubu adaylarının yarıştığı Adana Tabip Odası 2024-2026 Dönemi Genel Kurul ve seçimi sonuçlandı.

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, CHP Adana İl Başkanı Doç. Dr. Anıl Tanburoğlu, TMMOB Adana İKK Sekreteri Kerem Şahin, Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, SES Eş Başkanı Belgin Işık ve hekimlerin katıldığı genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

DR. SUNTUR,” BEYİN GÖÇÜNÜ TERSİNE ÇEVİRMEK İÇİN SAĞLIĞIN SİYASETİNİ YAPACAĞIZ”

Divan Başkanlığını Dr. Ergün Vijdan’ın Yardımcılığını Dr. Naciye Özeren ve Dr. Semra Günaştı’nın yaptığı genel kurul’da gündem gereği konuşan önceki dönem Tabip Odası Başkanı Dr. Ahmet Suntur, Genel Kurul ve seçimin Adana ve Türkiye hekim hareketine ve sağlık ortamına hayırlı olmasını diledi. Dr. Suntur, “Çok uzun süredir sağlık alanında çok ciddi sorunlarla karşı karşıyayız. Bu sorunlar ülkemizin siyasal ve ekonomik sorunlarından bağımsız değil. Sağlık alanında hem mesleki zorluklar yaşarken hem de vatandaşlarımız ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır. Sağlıklı bir toplum ancak sağlıklı bir nesil ile mümkündür. Geçmişte olduğu gibi bundan sonrada meslektaşlarımızın ekonomik ve özlük hakları için, çalışma koşullarımızın iyileştirilmesi için, sağlıkta şiddete dur demek için, yeni bir malpraktis ve şiddet yasası için, beyin göçünü tersine çevirmek için sağlığın siyasetini yapacağız.” dedi.

DOÇ. DR. ÖKTEN, “AFETLER DOĞAL DEĞİL, YAPAYDIR”

TTB 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, konuşmasında “Gerek salgın sürecinde gerekse deprem sürecinde sahada olan var güçleriyle çalışan, en fazla ölen ve hastalanan meslek grubu olan hekimlerimize ve tabip odalarımıza çok teşekkür ederim. Salgında en fazla çalışan ve depremde TTB’nin Adana Tabip Odasını lojistik merkezi ilan etmesiyle Ankara ve tüm Türkiye ile irtibat halinde kalarak tüm deprem bölgesine binlerce koli ve tonlarca yiyecek, giyecek, tıbbi yardım malzemesi gönderen Adana Tabip Odama, yönetimine ve yardımcı olan meslektaşlarım ve herkese çok teşekkür ederim. Hepimiz isteriz böyle acılar yaşanmasın. Ancak doğayı bu kadar tahrip ettiğimiz bir ortamda salgınlar, yangınlar, seller, maden faciaları artarak devam edecektir. Doğal afeti yönetemezseniz bu yapay felakete dönüşür. Yaşadıklarımız aslında doğal felaket değil, yapay felakettir.” diye konuştu.

BİLANÇOLAR OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Konuşmaların ardından Yıllık Çalışma Raporu, Bilanço, Denetleme Kurulu Raporu ve Yeni Dönem Bütçe Taslağı oy birliği ile kabul edildi.

YENİ YÖNETİM

Toplam 774 üyenin oy kullandığı seçim sonucunda Dr. Özden Polatöz, Dr. Gökhan Alıcı, Dr. Hakan Şen, Dr. Hakan Güneş, Dr. Sedat Yeniocak, Dr. Ferat Erol ve Dr. Erhan Özeren yeni yönetime seçildi.