Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın enflasyonla mücadele için indirim kampanyası çağrısı Anadolu'ya yayılıyor. Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç bu girişime destek verdi.

*

Keyfi zamların önünü kesme açısından yerinde bir kampanya. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik koşulların faturasını sadece bu sektöre kesmiyoruz; ama ortada bir keyfiyet olduğu da vatandaşın çığlığından belli.

*

Tüketiciyi koruma kalkanı altına almaya çalışırken toplumda üretici pozisyonundaki mağdurların sesine de kulak vermek gerekiyor. Bu bir peynirci de olabilir, plastik fabrikası sahibi de, müteahhit de. 

Kurşun hepimizi vurdu geçti! 

*

Ekonominin genelinde 200’ün üzerinde alt sektöre yarattığı talep ve istihdam gücüyle lokomotif rolü üstlenen ve inşaat sektörünün önde gelen kuruluşlarını temsil eden Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), ekonomi çevreleri ve sektör tarafından ilgiyle takip edilen İnşaat Sektörü Analizi Raporu’nun Ekim 2023 sayısını yayımladı.

*

Birliğin, 2023 yılının ilk 9 ayına ilişkin İnşaat Sektörü Analizi Raporu’nda, “Kamu projeleri üstlenmiş olan müteahhitlik firmalarının kamu yatırımlarındaki yüksek seviyelerdeki maliyet artışı nedeniyle fiyat farkı, tasfiye ve süre uzatımı düzenlemelerine ihtiyacı son derece artmıştır. Kamuda 2024 yılına ait yatırım programı hazırlıkları çerçevesinde projelerin önceliklendirilmesi kararının da tasfiye hakkı ile desteklenebileceği değerlendirilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

*

İnşaat girdilerinde sistematik bir şekilde artan maliyet, birçok bakanlığın yatırımlarını olumsuz yönde etkiliyor. Yarıda kalan kamu yatırımlarına, müteahhitlerin girmekten sakındığı ihalelere tanıklık ediyoruz. 6 Şubat depremlerinin ardından sorun katlanarak büyüyor. 

Vücudun kanayan bir başka yarası! 

*

Kamu müteahhitleri mevcut koşullarda fiyat farkı, tasfiye uygulaması ve süre uzatımı beklentisi içerisinde iken, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, deprem bölgesinde çimento ve hazır betonda fahiş fiyat artışlarına karşı önlem ve yaptırımlar içinde olduklarını açıkladı.

Çimento ve hazır beton üreticilerinin rekabet edip fiyat düşüreceklerine anlaşmalı bir şekilde çalıştıklarını ifade ederken konuya dair soruşturma açtıklarını da vurguladı. 

Farkına varılmış olması önemli bir gelişme. Depremzedelerin konutlarına bir an önce kavuşması adına da sevindirici. 

*

Devamını getirelim. 

Bakan Bolat’ın tesbit ettiği fahiş çimento ve hazır beton fiyatların indirimi konusunda, bölgemizdeki çimento fabrikaları Adana Çimento, Çimsa Çimento, İskenderun Çimento, G.Antep Sanko’yu gözardı edemeyiz. 

*

Tıpkı bunlar gibi OSB’deki çivi ve hasır çelik üreticileri, mıcırcılar, gerçekleştirdikleri ithalatın üzerine 5 misli fiyat koyarak satan ve her fırsatta günlük kur uygulayan hırdavatçılar.

ADASO ve Ticaret Odası’nın bu konuda çaba ve yaptırımları söz konusu olamaz mı? 

*

Ah, bir de gözü doymaz arsa sahipleri. Görüştükleri her bir müteahhitle oran ya da fiyat arttıran aç gözlü spekülatörler.

Onlar da şikayet konusu sistematik zamların bir parçası değil midir!

Doyun artık kardeşim, doyun.